Pasiool

Kroki do wykonania przed naprawą:

Jest kilka różnych tricków i technik które są wymienione w sekcji dotyczącej sprawności działania myszy, ale w tym miejscu wymienione zostanie kilka sposobów, które należy wykorzystać zanim przejdzie się do pełnego usuwania usterek. Powód tego jest banalnie prosty: czasami wada działania myszy spowodowana jest drobną usterką którą można usunąć w kilka sekund, bez angażowania w to zbyt dużej ilości czasu i energii.

Pozwól zapracować sprzedawcy na pensję!

Być może w ogóle nie będziesz musiał używać informacji zawartych na tych stronach! Jeżeli mysz wykazuje pewne cechy niepoprawnego działania, a Ty zakupiłeś ją niedawno, po prostu odnieś ją do sklepu i pozwól sprzedawcy zlokalizować i zreperować usterkę. Na nowych systemach komputerowych jest to najlepsze wyjście, ponieważ naprawiając cokolwiek samodzielnie możemy doprowadzić do utraty gwarancji. Zresztą - po to w końcu jest gwarancja aby usterki były natychmiast likwidowane!

Czasem nie jest to jednak najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli komputer został zakupiony na odległość (np. za pośrednictwem Internetu) wówczas problem staje się większy i jedynym wyjściem staje się samodzielnie zlokalizować i usunąć usterkę.

Poszukaj wirusów!

Za każdym razem, kiedy komputer lub którykolwiek z jego elementów dziwnie się zachowuje, zwłaszcza kiedy ma to miejsce w trakcie startowania systemu, należy wykonać pełne (tzw. heurystyczne) skanowanie komputera wszelkimi dostępnymi Tobie skanerami antywirusowymi. Jeżeli to możliwe należy przed dokonaniem skanu zastartować komputer z czystej (czyli takiej, co do której mamy pewność, że jest niezawirusowana), zabezpieczonej przed zapisem (ważne!) dyskietki.

Nie wpadaj zbyt łatwo w pułapkę pt. "to nie może być wirus"! Oczywiście, jeżeli włączasz komputer i nic się nie dzieje, nie rozkręca się dysk twardy lub zatrzymuje się w trakcie standardowego testu BIOS'u jest to problem sprzętowy. Ale logicznie rzecz biorąc każdy inny problem może być spowodowany albo problemem ze sprzętem albo wirusem maskującym swoją obecność właśnie problemami ze sprzętem. Aby pozbyć się wątpliwości przetestuj swój komputer pod tym kątem zanim spędzisz godziny szukając czegoś, co nie jest przyczyną dysfunkcji.

Przeczytaj dokumentację!

Zadziwiające jaest jak znikoma ilość ludzi czyta dokumentację dostarczaną z nowym sprzętem komputerowym. Są tak podekscytowani nową zabawką, cokolwiek by to nie było, że chcą ją jak najszybciej uruchomić nie tracąc czasu na zbędne czytanie. Więc zaczynają instalację i wówczas zaczynają się problemy. W 50% przypadków spędzają oni dwukrotnie większą ilość czasu eksperymentując lub pytając się znajomych niż gdyby mieli przeczytać dokładnie co pisze w instrukcji.

Większość, jeśli nie wszystkie, problemów jest spowodowane sprzętem lub programami zainstalowanymi niedawno. Jeśli instalujesz cośkolwiek nowego dokładnie przeczytaj instrukcję, lub na dysku instalacyjnym poszukaj plików noszących nazwę "read.me" lub "read.1st" i dokładnie je przestudiuj. Możesz się zdziwić, że rozwiązanie Twojego problemu znajduje się właśnie tam - czeka tylko na odkrycie!

Sprawdź dwa razy ostatnie zmiany!

Spytaj sam Siebie - kiedy problem wystąpił po raz pierwszy? Jeżeli problem nie wytępował wcześniej a w ostatnim okresie dokonywałeś jakichś zmian wówczas są one na 99% przyczyną całego zamieszania! Jest to prawidłowe również wówczas gdy problem wydaje się nie mieć nic wspólnego z dokonaną zmianą. Jeśli dobrze się rozglądniesz wówczas znajdziesz coś, co doprowadzi Cię bezpośrednio do źródła kłopotu. Mimo iż jest możliwe, że coś przestało działać akurat w momencie po zainstalowaniu nowych komponentów, to jednak prawdopodobieństwo przemawia na tego niekorzyść.

Oto przykład autentycznej historii:
Mój znajomy otworzył obudowę aby dokonać zmiany kości pamięci RAM na takie o większej pojemności. Po dokonaniu wymany okazało się, że nie działa napęd dyskietek. Teoretycznie - nic związanego, ale mało prawdopodobne wydawało się uszkodzenie stacji akuray w tym samym momencie. Jak się później okazało - jego płyta miała wtyk od taśmy prowadzącej do stacji dyskietek ulokowany bezpośrednio obok slotów SIMM'ów i przypadkiem wysunał się z gniazda.

Czasami problem może być jeszcze mniej oczywisty. W takich przypadkach zawsze powinieneś dążyć do zbadania, jak zmiana wpłynęła na twój sysem komputerowy.

I tyle! Jeżeli nadal coś nie działa, radzę sięgnąć do sekcji "usterki".