Pasiool

Każdy komputer pędzej czy później ma tą niedogodność - wydaje się, jakby kursor myszy skakał po ekranie kierowany własną wolą lub znowu zatrzymywał się w jednym miejscu i nie pozwalał przesunąć. Myślisz sobie "No pięknie! Kolejny wydatek na nową myszkę!". Zatrzymaj sie na chwile i przeczytaj - być może obejdzie się bez kupowania nowego gryzonia a stary będzie ci służył jeszcze przez dłuuugi okres czasu.

Zasadę działania myszki możesz poznać z poprzednich działów a zatem przejdę od razu do opisu radzenia sobie z problemem.

Przyczyna:

Wszystko pięknie działa dopóki nic nie dostanie się do części mechanicznych myszy. Ma ona tendencję do zbierania różnych śmieci z biurka. Pady wydają się działać jak magnesy na śmieci - przyciągają każdy proch znajdujący się w bezpośredniej bliskości. Nawet Ty dokładasz się do kolekcji fragmentami martwego naskórka i tluszczem z rąk. A jeśli palisz jest jeszcze gorzej

Po pewnym czasie wszystkie częsci sie zapychają i przestają pracować jak należy. W rezultacie kursor zaczyna skakać bez kontroli po ekranie. Możesz iść i wydać od kilkunastu do kilkuset złociszy na nową albo poświęcić kilka minut na wykonanie drobnej operacji chirurgicznej.

Wyczyść mysz aby odzyskać władzę:

Aby rozpocząć operację będziesz potrzebował kilku prostych narzędzi - małej ilości spirytusu i paru wacików do uszu.

Pierwszy krok polega na wyłączeniu komputera. Następnie chwyć mysz i ją obróć. Poszukaj dużego otworu w centrum - to tędy kulka wystaje gdy mysz jest w normalnym położeniu. Zauważysz również zatrzask który, obrócony o ćwierć obrotu, da się usunąć. Nie krępuj się i go przekręć! Następnie obróć myszkę i pozwól kulce wypaść na Twoją dłoń. Obróć ją ponownie na grzbiet i zajrzyj do środka. Możesz teraz dojrzeć wałki i resztę mechanizmu. Zauważysz też na pewno brud, który tam się nagromadził przez cały ten czas. To jest wlasnie rzecz, którą powinieneś usunąć aby Twoja myszka pracowała jak powinna.

Użyj suchego wacika aby usunąć większe zabrudzenia - możesz nawet spóbować dmuchnąć aby wydmuchać większe śmieci. Po usunięciu większych "agresorów" zamaczaj świeży wacik w alkoholu. Nie potrzeba, aby z niego ciekło - tylko lekko zmoczony! Wytrzyj teraz ostrożnie rolki w myszce - uważaj, aby nie dotknąć wewnętrznych mechanizmów! Użyj tylu wacików ilu potrzebujesz - wymieniaj za każdym razem kiedy stwierdzisz, ze poprzedni juz jest brudny. Kiedy stwierdzisz, że nieźle je wyczyściłeś obróć mysz na brzuch i pozwól jej obeschnąć.

Teraz skup się na kulce, którą usunąłeś wcześniej. Użyj alkoholu aby ją wyczyścić. Uważaj, aby nie przesadzić! Jedyne co masz tu do zrobienia to wytrzeć powierzchnię kulki z niepotrzebnego brudu. Kiedy już to zrobisz odłóż ją na bok i również pozwól obeschnąć.

Nie zapomnij o padzie!

Teraz pora zająć się źródłem wszystkich śmieci - padem. Cały trud włożony w czyszczenie myszki będzie daremny jeżeli położysz ją z powrotem na brudną podkładkę!

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że pada można po prostu umyć. Zazwyczaj pokryte są one tkaniną na wierzcu której znajduje się tzw. mikroguma. Czyści się doskonale przy pomocy zwykłego mydła i wody - można również użyć płynu do mycia naczyń. Ale uważaj - gorąca woda może odkleić powierzchnię gumową od reszty pada. Po umyciu dokładnie spłucz resztki mydła - pozostawienie ich na padzie uczyni z niego jeszcze lepszy kolektor brudu. Wysusz go dokładnie zanim postanowisz ponownie włączyć go do użytku.

Teraz wrzuć kulkę z powrotem do otworu i zamknij zawleczkę. Włącz komputer i ciesz się swoją "nową" myszką!