Rodzaje drukarek :

atramentowa, czcionkowa, igłowa, laserowa, mozaikowa, rozetkowa, termiczna, wierszowa

Drukarka (ang. printer), to podstawowe urządzenie zewnętrzne komputera służące do wykonywania twardych kopii (wydruk) danych. Podstawowe parametry drukarki to szybkość pracy, rozdzielczość i koszt eksploatacji. Starszego typu drukarki czcionkowe są wyposażone w kompletne czcionki. W nowszych drukarkach mozaikowych znaki są zestawiane z kropek, co umożliwia również wykonywanie rysunków. W zależności od sposobu tworzenia mozaiki punktów rozróżnia się dukarki: igłowe, atramentowe, laserowe i termiczne.


Drukarka atramentowa (ang. ink-jet printer), to popularny typ drukarki komputerowej, w której litery lub rysunki są tworzone z maleńkich kropelek atramentu wtryskiwanego na papier za pomocą precyzyjnego układu dysz głowicy atramentowej. Drukarka atramentowa ma podobną zasadę działania jak drukarka igłowa, a jednocześnie lepszą rozdzielczość (do 600 dpi). Szybkość druku drukarki atramentowej sięga kilkuset znaków na sekundę.


Drukarka czcionkowa (ang. type printer), to drukarka zaopatrzona w zestaw gotowych czcionek, które uderzając przez taśmę barwiącą, nanoszą na papier rysunek całych znaków.


Drukarka igłowa (ang. needle printer, wire printer), to drukarka wykonująca druk za pomocą głowicy zaopatrzonej w sterowane elektromagnetycznie igły (w liczbie 8, 9 lub 24) uderzające w papier przez taśmę barwiącą. Rozdzielczość drukarki igłowej wynosi 240 lub 360 dpi, szybkość – kilka wierszy na sekundę. Szczególnie przydatna do drukowania przez kalkę.


Drukarka mozaikowa (ang. dot-matrix printer), to drukarka, w której rysunek pisma jest tworzony z punktów (pikseli) czarno-białych lub barwnych.


Drukarka laserowa (ang. laser printer), to nowoczesny rodzaj drukarki komputerowej będącej połączeniem kserografu i lasera sterowanych drukowaną informacją, przesyłaną z komputera w specjalnym języku programowania drukarek. Szybka (do kilkunastu stron formatu A4 na min), cicha, dokładna (rozdzielczość do 1200 dpi), działająca w trybie alfanumerycznym i graficznym.


Drukarka rozetkowa (ang. daisywheel printer), to drukarka znakowa w której czcionki są umieszczone koliście na wymiennej głowicy. Pomimo dobrej jakości druku i wydajności lepszej od drukarki mozaikowej, konieczność ręcznej wymiany głowic w celu zmiany kroju spowodowała zanik jej popularności pogłębiony jeszcze upowszechnieniem drukarek atramentowych i drukarek laserowych.


Drukarka termiczna (ang. thermoprinter, thermal printer), to tania, cichobieżna drukarka mozaikowa, w której druk na metalizowanym (od strony spodniej) papierze powstaje na skutek wyładowań elektrycznych w elektrodach igłowych. Stosowana w faksach daje średnią jakość druku przy niezbyt dużej szybkości działania. Drukarka kolorowa, w której nanoszenie kolorów na odpowiednio powleczony papier odbywa się przez wytapianie kropelek trzech podstawowych barwników (w kolorze niebieskim, czerwonym i żółtym) z kolorowych, szerokich taśm. Dodatkowo używa się taśmy w kolorze czarnym.


Drukarka wierszowa (ang. line printer, drum printer), to określenie drukarki czcionkowej, w której pierścienie czcionek, zwielokrotnione do maksymalnej liczby kolumn druku, są osadzone na wirującym bębnie. Młoteczki dociskowe, uderzające w odpowiednich chwilach w taśmę barwiącą i papier po drugiej stronie bębna, powodują w czasie jednego jego obrotu wydrukowanie całego wiersza tekstu. Drukarki wierszowe są bardzo wydajne (ang. heavy duty – do 1000 wierszy na min). Wadą drukarek wierszowych jest znaczny hałas i niemożliwość zestawiania obrazu z punktów.